Jak świetnie zaprojektować ogród?

By | February 13, 2016

Świetnie zaprojektowany ogród winien kojarzyć w sobie odpowiednią formę z funkcjonalnością. Wyróżnić można przewodnie czynniki przyczyniające się do właściwie zaprojektowanego terenu:

1. Określenie pożądanego profilu (będzie on używany dla relaksu, rosnące rośliny i drzewka czy będzie on mieć zastosowanie jako plac zabaw dla dzieci) albo obszerniejszego środowiska (zagospodarowany teren będzie parkiem, rezerwatem przyrody lub boiskiem sportowym);

2. Wskazanie terenu ogrodzeniem i krzewami;

3. Zdecydowanie się na pożądaną powierzchnię – czy to będzie trawa, ziemia, piasek, żwir, beton czy będzie miało deptaki, alejki i tak dalej;

4. Wybór i rozmieszczenie flor w zakresie wskazanych granic;

5.Korzystanie z uzupełniających elementów, jak chociażby meble ogrodowe i właściwych źródeł światła dla świeżo zrealizowanego środowiska.

Przekształcające się style

Projektowanie zarówno krajobrazu jak i ogrodów dramatycznie przeobraziło się na przestrzeni minionych dziesięcioleci. Dla przykładu w toku przeszłych lat projektanci spostrzegają konieczność przeniesienia akcentu z plastikowych mebli ogrodowych (stosowanych pierwotnie jako dodatki) do wielce estetycznego metalu lub drewna, które stanowią centrum w prawie każdym ogrodzie.

W chwili obecnej trendy projektowania ogrodów i terenów zielonych różnią się w zależności od kontekstu geograficznego i kulturowego. Chociaż sztuka azjatycka projektowania zieleńców jest w większości przypadków inspirowana tradycyjnymi metodami adaptacji przestrzeni, europejski i amerykański model na ogół skupia się na formalnych aspektach jak chociażby funkcjonalność i użyteczność przestrzeni. Dzięki profesjonalnym usługom jak urządzanie ogrodów Poznań można z sukcesem zagospodarować każdą przestrzeń.